Farmy wiatrowe - co powinieneś wiedzieć

Czy farmy wiatrowe są ekologiczne?

Konieczność utrzymywania zapasów mocy w postaci elektrowni węglowych, gazowych bądź jądrowych, włączanych w razie przerw w produkcji energii wiatrowej, może nawet przyczynić się do zwiększonej emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Kilka miesięcy temu wpływowy niemiecki tygodnik "Der Spiegel" stwierdził, że sen o przyjaznej środowisku energii zamienia się w wysoko dotowaną z kasy państwowej dewastację krajobrazu i środowiska. Ekolodzy twierdzą, że wiatraki zaburzają lokalne ekosystemy powodując tworzenie się wokół nich wielokilometrowych martwych stref pozbawionych ptaków i dzikich zwierząt. Obwiniają elektrownie wiatrowe o to, że nie tylko zmuszają do zmiany siedlisk wiele gatunków zwierząt, ale też zabijają w dużych ilościach zagrożone wyginięciem orły, sokoły, bociany, czaple czy latające szybko i na małych wysokościach drzemliki.

Czy budowa farmy wiatrowej spowoduje spadek cen prądu?

Odpowiedz jest jednoznaczna - NIE.    WRĘCZ PRZECIWNIE.

Z biegiem lat, w miarę przybywania farm wiatrowych w Polsce, cena prądu będzie rosła. Koszt produkcji prądu przez turbiny wiatrowe jest bowiem 3x większy od kosztu produkcji prądu przez elektrownie konwencjonalne, a jego wyprodukowanie jest możliwe dopiero przy znacznych dopłatach z naszych podatków. Z wyliczeń brytyjskiej Państwowej Izby Kontroli (The National Audit Office) wynika, że rozwijanie energetyki wiatrowej jest najdroższym ze znanych sposobów redukcji poziomu dwutlenku węgla w atmosferze.

Dlaczego tak jest? Bardzo kosztowne jest wyprodukowanie samych wiatraków (są one zrobione z drogich tworzyw), wiatr jest niestabilnym źródłem energii i konieczne jest utrzymanie drogich rezerw w razie przerw w produkcji energii spowodowanych brakiem wiatru (zatem niestabilność wiatru wymusza ciągłą pracę elektrowni węglowych), nie ma sposobów na magazynowanie nadmiarów energii uzyskanych w wietrzne dni, a fluktuacje napięcia i natężenia prądu w sieci prowadzą do częstych przerw w dostawie prądu. Niemcy mają obecnie prawie 20 tys. turbin wiatrowych, które mogłyby produkować nawet 15 % całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną, ale w związku z wymienionymi powyżej powodami pokrywają zaledwie 3 %.

Dzierżawa gruntu pod elektrownie wiatrowe podlega opodatkowaniu.

Budowa i eksploatacja elektrowni wiatrowych oraz infrastruktury towarzyszącej nie stanowi działalności rolniczej, o której mowa w art. 2 pkt 15 ustawy z 11.3.2004 r. o podatku od towarów i usług. Tym samym dzierżawiony grunt, na którym wzniesione będą elektrownie wiatrowe nie jest przeznaczony na cele rolnicze, a zatem wynagrodzenie otrzymywane z tytułu dzierżawy podlega opodatkowaniu VAT. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25.11.2011 r. (IFSK 216/11).

Czytaj więcej...